Rozhodli jste se pro zateplení svého domu stříkanou polyuretanovou izolací? Toto rozhodnutí kvitujeme. Musíme se však také podívat na rizika spojená s nesprávným nanesením PUR pěny, kterým si můžete zadělat na nemalé problémy. Ať už se rozhodnete pro nástřik izolace svépomocí nebo chcete ušetřit a najmete si tu nejlevnější firmu, můžete tvrdě narazit.
V čem je problém?
Riziko podezřele levného nástřiku tkví v tom, že výrobce nemusí zajistit potřebnou kvalitu polyuretanové pěny a pouští se do výroby tohoto izolantu takříkajíc na koleně. Ač je výroba legislativně částečně ošetřena, výsledky mohou být více než neslavné. Samotná výroba polyuretanové pěny je totiž vcelku složitá, my v Chytré pěně proto odebíráme produkty pouze od ověřeného německého výrobce, který může svou odbornost a kvalifikaci řádně doložit.
Dalším kamenem úrazu je pak optická jednoduchost nástřiku pěny na místě. Aby pěna správně izolovala a ponechala si své unikátní vlastnosti, je třeba při jejím nástřiku dbát přesných postupů, použít profesionální zařízení a zároveň velmi přesně a citlivě nastavit veškeré parametry jako je teplota, tlak, směšování, poměr složek atp. Zároveň je třeba vzít v úvahu, že není pěna jako pěna – je značný rozdíl mezi tvrdou a měkkou PUR pěnou a obě se používají pro zcela jiné účely.
Nejdůležitější oblastí je však už samotný návrh izolační vrstvy s ohledem na teplotní a vlhkostní charakteristiky prostředí, kde má dlouhé desítky let sloužit. Znalost stavební fyziky, fyziky polyuretanových pěn, dokonalé zvládnutí výpočtů tepelně technických stavů a znalosti týkající se aplikačních postupů a příprav jsou v tomto případě zcela klíčové. Právě neznalost v těchto oblastech vede u nezkušených firem a živnostníků k fatálním omylům a hrubým chybám už při samotném návrhu izolace.
Ztráta izolačních vlastností a tvorba tepelných mostů
Při izolaci plochých střech nástřikem tvrdé polyuretanové pěny dochází často k nesprávně nastavené hustotě pěny a tedy její nedostatečné hmotnosti. Základním předpokladem je volba vhodného, ověřeného systému, a to pěny s objemovou hmotností 60 kg/m3. Dlouhodobé zkušenosti převzaté z ostatních evropských zemí, především z Německa, jednoznačně preferují pěny o této specifické hmotnosti. Řada dalších fyzikálních vlastností této izolační vrstvy je přímo navázaná na veličinu objemové hmotnosti. Jedná se například o pevnost v tlaku při 10% stlačení, obrysovou stabilitu, pevnost v tahu či nasákavost. Jakékoliv snížení hmotnosti se projeví v dlouhodobé životnosti izolantu a ztráty unikátních vlastností. Především pak v segmentu izolace plochých střech je zcela klíčové striktně dodržovat celou řadu dalších parametrů, které jsou přímo závislé na daných klimatických podmínkách, tj. teploty a vlhkosti exteriéru i izolovaného objektu.
U nesprávné aplikace stříkané pěny je zrádné to, že se nedostatky nemusí projevit ihned, ale až za několik let. Ztrátu tepelněizolačních vlastností nepoznáte rovnou, i tvorba tepelných mostů, přes které vám bude zbytečně unikat teplo, trvá nějakou dobu. Následky neodborné izolace ovšem mohou být pro vaši peněženku i samotnou budovu velmi negativní.
Vždy byste proto měli pro samotnou aplikaci izolace vybírat kvalifikovanou firmu, která má doložené roky zkušeností, potřebné certifikace a odborně vyškolené pracovníky, kteří se za svou práci mohou zaručit. Rozhodně byste také neměli zapomínat na reference ostatních klientů. My v Chytré pěně nepatříme ke špičkám v oboru pro nic za nic – veškeré výše zmíněné aspekty jsou pro naše podnikání klíčové. Profesionálně vypracované zakázky a spokojení zákazníci pak mluví za nás. Přidejte se k nim i vy.