Zimní zahrada, může přinést do vašeho domova světlo, zeleň a příjemnou atmosféru. Při jejím plánování je ale dobré myslet na to, jak ovlivní zbytek vašeho domu. Vaše soukromá oáza totiž kromě potěšení přináší i několik stavebních výzev. Jednou z těch důležitých je izolace. Podívejte se s námi, proč je důležitá a jak na ní.
Proč izolovat zimní zahradu?
Izolace zimní zahrady přináší řadu výhod, které vytvářejí komfortní prostředí v ní i uvnitř domu. Správně provedená izolace umožňuje udržet stabilní teplotu jak v zimní zahradě, tak i v domě. To znamená, že v chladných zimních dnech zůstane teplo uvnitř a v horkých letních měsících se minimalizuje přehřívání. Můžete tak výrazně ušetřit na energiích za topení i klimatizaci.
Zároveň izolace chrání rostliny v zimní zahradě před extrémními teplotními výkyvy a pomáhá udržet konstantní klima vhodné pro jejich růst. V zimních zahradách často vzniká nadbytečná vlhkost, kterou je třeba redukovat kvalitním odvětráváním. Izolace pomáhá pohlcovat tuto vlhkost a odvádět ji tak, aby nepronikala dále do domu.
Izolace základové desky
Zimní zahrada nejčastěji stojí jako přízemní stavba u domu. V takovém případě izolujeme základy stejně, jako základovou desku domu. U nového domu je nejlepší, na ní myslet už při plánování. Betonovou desku opatřete tepelnou izolací a hydroizolací a lze ji vylepšit i podlahovým topením.
Další možností je instalace na ploché střeše, nebo jako vestavba balkónu. V takovém případě je rovněž důležité izolovat strop či podlahu a eliminovat tepelné mosty. Použití vhodných materiálů a profesionální instalace zabraňuje úniku tepla a minimalizuje vlhkost z podloží.
Izolace společných stěn a dveří
Dalším důležitým krokem je izolace společných stěn a dveří. Utěsnění prostorů mezi zimní zahradou a zbytkem domu pomocí izolačních materiálů minimalizuje tepelné ztráty v zimním období. V létě zase chrání dům před horkem, které se v prosklené zahradě může hromadit.
Vsaďte na stříkanou izolaci Chytrou pěnou
Jednou z efektivních metod izolace je použití stříkané izolace PUR pěnou. Tento moderní materiál se dokonale přizpůsobuje povrchům, dostane se i do těžce dostupných míst a tvoří pevnou a účinnou bariéru proti tepelným ztrátám. Mezi varianty polyuretanových pěn patří také Chytrá pěna, která přináší ekologické a trvanlivé řešení izolace. Kromě tepelného komfortu minimalizuje riziko pronikání vlhkosti a vzniku plísní. Takže vás ochrání před poškozením stěn a nutností sanace. Navíc je odolná vůči hmyzu i hlodavcům.
Chytrá pěna představuje krok směrem k úspoře energií a vytvoření ideálních tepelných podmínek uvnitř zimní zahrady i vašeho obydlí. Investice se brzy vrátí v podobě úspor na vytápění, ale i v prodloužení životnosti a zhodnocení stavby.
Pokud máte další otázky nebo potřebujete konzultaci, obraťte se na našeho odborníka v oboru.