Podlahou může unikat významné množství tepla, a pokud v domě cítíte nepříjemný chlad navzdory vytápění, je třeba začít jednat. Při malém teplotním rozdílu většinou pomůže koberec. Jenže co když vás nohy studí i nadále? Koberec pravděpodobně nestačí. Kvalitní tepelná izolace podlahy může výrazně snížit energetickou náročnost domu, zlepšit komfort bydlení a z dlouhodobého hlediska uspořit značné částky. Jak na to vám ukážeme v článku.
Jak na zateplení podlahy?
Izolace podlahy může probíhat dvěma základními způsoby: zateplením přímo od podlahy, nebo zespodu ze sklepa či spodního podlaží. Samostatná izolace podlahy je rychlé a jednoduché řešení především u novostaveb. Izolujete přímo při realizaci budovy bez nutnosti dalších zásahů. Instalace v dokončeném domě může být náročnější, kvůli nutnosti zvýšit podlahu a přizpůsobit jí například dveře nebo schody. V případě, že máte dům podsklepený, můžete efektivně a jednoduše aplikovat izolaci právě odtud. Zejména pokud spodní prostor není vytápěn, získáte tak dodatečnou tepelnou ochranu pro celou budovu.
Materiály pro zateplení podlahy
Pro zateplení podlahy lze použít celou řadu materiálu. My vám představíme 3, které jsou dnes nejpoužívanější a ukážeme vám jejich hlavní přednosti a možnosti použití.
Minerální vata
Minerální vata představuje oblíbenou volbu pro tepelnou a zvukovou izolaci. Vyniká vysokou hustotou, která umožňuje efektivní zachycení tepla i hluku. Tento typ izolace je nehořlavý, což zvyšuje bezpečnost v domě. Zároveň má dobrou paropropustnost – podlaha se tedy dobře odvětrává a nevvznikají zde plísně. Instaluje se poměrně snadno mezi podlahové trámy, přičemž je ale třeba dát pozor, aby nevznikaly mezery a tepelné mosty.
EPS desky
Expandovaný polystyren je dalším účinným materiálem pro izolaci podlah. Desky z něj vyrobené mají dobré izolační vlastnosti, nízkou hmotnost a jsou relativně levné. Navzdory dlouhé životnosti nejsou vždy ideální v místech, kde dochází k častému zatížení a mechanickému namáhání. Časem a tlakem může totiž docházet k jejich deformaci. Navíc mají nízkou paropropustnost, což může způsobit problémy v prostorech s vyšší vlhkostí. Ačkoliv odolávají vodě, pokud dojde k nasáknutí, ztrácejí část svých izolačních vlastností. Instalace EPS desek je snadná – pokládají se na rovný povrch, případně se mohou lepit či kotvit pro zajištění stability. Ideální použití nacházejí v kombinaci s podlahovým vytápěním, kde přispívají k rovnoměrnému rozložení tepla.
Polyuretanová pěna
Polyuretanová pěna je považována za jedno z nejefektivnějších řešení pro izolaci podlah. Díky vysoké schopnosti expanze se pěna dostane do všech nerovností a vyplní i ty nejmenší mezery. Má vynikající tepelně izolační vlastnosti, a navíc vytváří vzduchotěsnou vrstvu, která zabraňuje úniku tepla. Polyuretanová pěna je navíc velmi lehká, a její aplikace je rychlá, což minimalizuje zásahy do konstrukce podlahy. Pěna nabízí několik variant zateplení podlahy s přímou návazností na zamýšlené využití prostoru a na fakt, zda bude podlaha pochozí či nikoliv. V případě, že se jedná o podlahy, kde je zatěžovaná celá skladba konstrukce (tedy neprovádí se rošt), používá se k zateplení tvrdá pěna. U podlah, kde je součástí skladby rošt se záklopem, se používá měkká pěna, která výborně tlumí také zvuk.
Pokud hledáte spolehlivý materiál s dlouhou životností a optimálním výkonem, polyuretanová pěna se jeví jako nejlepší volba.
Izolujte s Chytrou pěnou a nepouštějte si chlad k nohám
Podlahou může unikat až 25 % veškerého tepla, což představuje zásadní energetickou ztrátu. Chlad, který proniká podlahou, má nepříznivý vliv na komfort v místnosti a zvyšuje náklady na vytápění. Ušetřete si zdraví a peněženku investicí do kvalitní izolace podlahy pomocí Chytré pěny.
Ozvěte se nám. Rádi vám poradíme a pomůžeme zajistit klid a nohy v teple.